Jak objawiają się niedobory witamin i mikroelementów?

Redakcja

29 kwietnia, 2024

Zbilansowana dieta powinna dostarczać organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Te ostatnie nie stanowią materiału budulcowego, jednak mają istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ciała. Jakie problemy wynikać mogą z deficytów witamin i minerałów? W jaki sposób można uniknąć potencjalnych niedoborów?

Jakie znaczenie dla organizmu mają witaminy i minerały?

Witaminy i składniki mineralne nie stanowią materiału budulcowego, ani nie dostarczają energii. Odgrywają jednak niezwykle istotną rolę jako substancje regulujące szereg procesów biochemicznych zachodzących w organizmie. Braki w mikro i makroelementach mogą prowadzić do upośledzenia działania kluczowych organów i układów. Podobne znaczenie mają witaminy, bez których niemożliwa jest prawidłowa synteza wielu hormonów, a także przyswajanie i wykorzystywanie przez organizm innych składników odżywczych.

W przypadku osób zdrowych zbilansowana dieta powinna być wystarczającym źródłem wszystkich składników odżywczych. Osoby na dietach eliminacyjnych (np. wegetariańskiej) powinny suplementować niektóre z witamin i minerałów. To samo dotyczy pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe, schorzenia onkologiczne lub osób w podeszłym wieku lub cierpiących na problemy z wchłanianiem. W ich przypadku dostarczenie odpowiedniej ilości składników mineralnych i niezbędnych witamin wymaga często wdrożenia leczenia medycznego. Więcej na ten temat na zywieniemaznaczenie.pl.

jakie-znaczenie-dla-organizmu-maja-witaminy-i-mineraly.jpg

Jakie są skutki niedoborów witamin i składników mineralnych?

Deficyty składników mineralnych oraz witamin prowadzić mogą do wielu problemów zdrowotnych. Ich lista jest długa, ponieważ niemal każdy z niezbędnych minerałów i witamin ma wpływ na wiele różnych procesów zachodzących w organizmie. Do najczęstszych objawów niedoborów minerałów lub awitaminozy należą:

  • spadek odporności spowodowany niedoborem witaminy D lub żelaza;
  • wypadanie włosów, łamanie się paznokci, ziemista cera – spowodowane niedoborem witamin z grupy B (głównie biotyny), witaminy E lub A, a także niedoborem cynku i selenu;
  • bolesne skurcze mięśni, drganie powiek, problemy z koncentracją, nadmierna drażliwość lub nieustanne zmęczenie – spowodowane brakiem magnezu lub potasu;
  • pogorszenie ostrości widzenia, zwłaszcza po zmroku, będące często objawem braku witaminy A;
  • łamliwość kości, osteoporoza, demineralizacja szkliwa zębów – spowodowane niedoborami wapnia;
  • anemia spowodowana niskim poziomem żelaza we krwi lub niewystarczającą podażą witaminy C, umożliwiającej prawidłowe wchłanianie żelaza;
  • skłonność do krwawień i siniaków powodowana brakiem witaminy K.

Jak uzupełniać braki witamin i minerałów?

Osoby niemające poważnych schorzeń metabolicznych ani problemów z wchłanianiem składników mineralnych i witamin z treści pokarmowej są zazwyczaj w stanie uzupełnić niedobory witamin, odpowiednio modyfikując dietę. Rezygnacja z fast foodów, używek i palenia papierosów, spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych pozwala zwykle skutecznie uzupełnić deficyty.

W przypadku osób cierpiących na choroby utrudniające prawidłowe wchłanianie, a także w sytuacji, gdy przez brak apetytu ilość substancji odżywczych w diecie jest niewystarczająca, konieczna jest suplementacja lub wdrożenie planu odżywiania medycznego. Sposobem na uzupełnienie diety, stanowiącym źródło łatwo przyswajalnych substancji odżywczych, a także witamin i minerałów, może być Fresubin Plant Based Drink. Sprawdzi się on zwłaszcza w przypadku osób starszych lub pacjentów w okresie rekonwalescencji lub długotrwałego leczenia.

Artykuł sponsorowany.

Polecane: